חיפוש
  • Barak Herscowitz

טובעים בטפסים: על התסבוכת הביורוקרטית של רשויות המס

אף אחד לא אוהב לשלם מיסים, אבל הנטל הכרוך בדיווח ותשלום מיסים בישראל הוא חומר לפארודיות. כמות השעות והכסף המושקעים בעצם תשלום המס, מילוי הטפסים והתמודדות עם הרשויות השונות הם חסם משמעותי בפני עצמאים ועסקים קטנים. לרוע המזל, מצבם של משלמי המיסים בישראל גרוע מזה של עמיתיהם ברוב מדינות המערב. אולם בעוד שהפחתת שיעור המס מצריכה קיצוצים כואבים וצמצום פעולות הממשלה, הרי שהקלת נטל הציות למס תביא תועלת לכל הנוגעים בדבר, ואין זמן יותר טוב לקדם אותה מאשר עכשיו.

הבעיה


בעיה ראשונה היא שעצמאי או בעל עסק קטן נאלץ להתמודד עם שלוש מערכות מיסוי נפרדות: מע"מ אותו הוא גובה כצינור עבור המדינה, מס הכנסה וביטוח לאומי.


השם 'ביטוח לאומי' הוא מטעה. רוב תשלומי הבט"ל הם למעשה מס הכנסה נוסף המממן קצבאות שאינן תלויות בפרמיה ביטוחית. לכאורה מדובר במערכת נפרדת המספקת לשכירים ועצמאים ביטוח למקרה של מחלה, אבטלה וכדומה אך למעשה מדובר בעוד צינור של גביית כספים מהאזרחים בישראל. אין קשר מחייב בין כמות התשלומים שהועברו על ידי שכיר או עצמאי לביטוח הלאומי לבין התגמולים שהוא יקבל במקרה הצורך ועל כן - זה פשוט לא ביטוח. מה חבל, שעצמאים רבים מצפים שהביטוח הלאומי יציל אותם ברגעי משבר פשוט כי הם בטוחים שזהו ביטוח.


חמור מזה, קיומן של שתי מערכות גבייה נפרדות גורם לנטל ציות ביורוקראטי כפול המוטל על משלמי המיסים בישראל, שכירים ובמיוחד עצמאים ומעסיקים. אפשר לבטל את הנטל הזה מבלי להוריד את שיעור המס ולכן לא לפגוע בהכנסות המדינה ממיסים. למעשה, סיכוי סביר שתקבולי המיסים יעלו במקרה שיהיה קל יותר לשלם מיסים ובאופן כללי לנהל עסק.


הבעיה השנייה היא שהדיווח עצמו הוא מסורבל, לא ברור ומורכב עד כדי כך שאפילו דיווח פשוט מצריך אנשי מקצוע מומחים בעלות כספית גבוהה. על פי סקר שערכנו במיזם "שולה המוקשים" יחד עם "אני שולמן" ופורום "קהלת" בקרב עצמאים ובעלי עסקים עולה שפחות מ-8% מהעסקים בישראל בוחרים לנהל את דיווחי ותשלומי המס שלהם בעצמם. הרוב הגדול - 92% מהם שוכרים אנשי מקצוע (רואי חשבון בעיקר) לטובת העניין. במקרים רבים, הפניה לעזרה בתשלום נובעת מסיבוך מיותר של הליך הדיווח ותשלום המס.


הבעיה בולטת במיוחד בטופס 1301, במסגרתו מדווחים עצמאים על הכנסותיהם השנתיות. הטופס אינו ידידותי, בלשון המעטה, ועבור האדם הסביר הוא חסם מאיים. הטופס עמוס בניסוחים לא ברורים ולא אינטואיטיביים. רשות המיסים העמידה לרשות הציבור מדריך למילוי הטופס המעיד על רמת הסרבול שלו: המדריך משתרע על פני למעלה מ- 220 עמודים.


כמו כן, אפילו מהבחינה הטכנית, הטופס אינו ידידותי למשתמש. ראשית, בניגוד לנטען הטופס אינו מקוון באמת. ניתן למלא אותו דרך האינטרנט אך לאחר מכן יש להדפיס אותו ולהגישו פיזית במשרדי רשות המיסים. שנית, הטופס עוצב על פי תקן של מכון התקנים משנת 1979, הקובע את מידות השורות והאותיות וכן המרווחים ביניהן. התקן נוצר במחשבה על טפסים מודפסים למילוי ידני. יתכן וביטול הטופס הידני ומעבר לדיווח מקוון בלבד ייתרו את ההיצמדות לתקן המיושן הזה.


לגבי הסרבול של טופס 1301 אנו מזמינים אתכם להאזין להסכת המצויין של תאגיד השידור הציבורי, חיות כיס, בפרק: "מסמך אנושי מזעזע". ובהחלט, הטופס הזה מזעזע.


הפתרונות


לעניין כפל מנגנוני המס -


יש לאחד את הגבייה של הביטוח הלאומי ומס הכנסה: במקום ששכירים ועצמאים יצטרכו לדווח פעמיים בשתי צורות שונות ולהתמודד עם שתי מערכות ביורוקראטיות, יבוטל התשלום לביטוח לאומי ויועלה תעריף מס ההכנסה בהתאם, על מנת לשמור על גודל הכנסות המדינה ממיסים.


לעניין טופס הדיווח המסורבל 1301 -


בניית מערכת דיווח אינטרנטית פשוטה ורזה עבור עסקים עם מחזור שנתי של פחות מ- 500,000 ש"ח. הטופס צריך לכלול:

  • ממשק שייבנה על ידי מומחי חווית משתמש כך שיהיה נהיר ופשוט להבנה.

  • אפשרות להעלות את כל הקבלות והחשבוניות הרלוונטיות סרוקים בקליק עם חתימה אלקטרונית ללא צורך במעבר פיזי במשרדי רשות המיסים.

  • מדריכי ברורים וכן שאלות ותשובות בטקסט ובוידאו.

  • המרת המונחים המקצועיים לניסוחים ברורים לכל אדם ופישוט השאלות. לא עוד ניסוחים כגון: "הנני תושב חוץ שמתקיימת לגביו חזקת ימי שהיה בישראל הנסתרת על ידי ואני חייב בהגשת דוח לפי 131 5 ה' המפרט את העובדות עליהן מבוססת טענתי על היותי תו"ח". ניסוחים פשוטים עם שאלות פשוטות שלבסוף יובילו לאותו תשלום מס שיש לשלם.
123 צפיות0 תגובות