חיפוש
  • Barak Herscowitz

יצירת מעמד עוסק זעיר | או: איך להפסיק להפחיד אנשים מעבודה

פגשתם פעם מורה פרטי לילדים בתיכון שמוציא חשבוניות?


רוב העוסקים בעבודות גמישות שכאלה, בהם שליחי פיצה, מלצרים, מורים פרטיים ומטעיני בטריות של קורקינט "בירד", נמנעים, ככל שהם יכולים, מפתיחת עוסק מורשה. הדיווח למס, הטופסולוגיה, הצורך ברואה חשבון ועוד - הופכים ענפים כלכליים שלמים ל-"שחורים" ומאידך, מונעים התפתחות של ענפים אחרים. אנו מציעים מעמד חוקי חדש, מעמד "עוסק זעיר", עם ביורוקרטיה ומיסוי פשוטים ורזים שיגמישו את שוק התעסוקה ויפתחו אפשרויות חדשות.

הבעיה


מי שרוצה להתחיל לעבוד כעצמאי צריך, עוד לפני שירוויח את השקל הראשון, לפתוח תיק במע"מ, במס הכנסה ובביטוח לאומי, לנהל הנהלת חשבונות וכן לדווח לרשויות המס על פעולותיו באופן תקופתי. אנשים רבים אינם ממצים את פוטנציאל הפרנסה שלהם כי הם אינם מעוניינים להיכנס למערכת יחסים עם שלטונות המס.


לרוב, עצמאים לא מרוויחים סכומים גדולים מהרגע הראשון. בעלי מלאכה, אמנים, מרצים ואחרים מתחילים לעבוד בשעות הפנאי מבלי להתפטר מהעבודה העיקרית ולאט לאט מוצאים לקוחות וצוברים נסיון מקצועי. רק לאחר זמן מה, הם הופכים את העיסוק לעבודה במשרה מלאה כעצמאים. המשוכה הביורוקרטית המקשה על עצמאים להתחיל לעבוד, גורמת לחלקם לעבוד "בשחור", ולחלקם לוותר לחלוטין. בכך נמנעות הכנסה למדינה ומשכורת לאזרחים.


בעל עסק המעונין להעסיק עובדים רבים במשרה חלקית, למשל פיצריה המחפשת נהגים למשלוחים, מסעדה המחפשת מלצרים למשמרת או שתיים בשבוע וכדומה, נאלץ ליצור קשר עובד-מעביד עם כל עובד שהוא מגייס, גם אם מדובר בשעות עבודה מעטות בחודש, על כל המשתמע בבחינת טפסים, דיווחים, תשלומי ביטוח לאומי ופנסיה ועוד. העובדים מצידם הם לפעמים סטודנטים, המחליפים מקום עבודה והיקף העסקה מדי שבוע, בהתאם להעדפותיהם. עומס הביורוקרטיה ביחס להיקף העבודה הקטן, מרתיע עובדים פוטנציאליים וגורם לחלקם לוותר מראש וכן מרתיע מעסיקים ומעכב קליטת עובדים חדשים.


הפתרון

יצירת מעמד ברירת-מחדל של "עוסק זעיר" מול רשויות המס, במסגרתו החיכוך עם הרשויות יהיה מינימלי.


על כל עסקה שתדווח במסגרת מעמד זה ישלם המדווח מס אחיד ושטוח של 5% בלבד על הפדיון (ללא הכרה בהוצאות). דבר זה יסייע לבעלי עסקים קטנים להתקשר עם ספקי שירותים בקלות, באופן חוקי, ובלי עלויות בירוקרטיות. המשק ירוויח מגידול בפעילות העסקית, והביטוח הלאומי ירוויח מגידול בהכנסות. בנוסף לכך, יהיה פשוט יותר לאנשים הנמצאים מחוץ למעגל העבודה לעבוד בעבודות מזדמנות באופן גמיש. פירוט התנאים:

  • מעמד זה הוא אוטומטי לכל אדם שאינו עוסק פטור/מורשה ואין צורך לפתוח/לסגור תיק או לתת דיווחים תקופתיים לאף גורם.

  • מעמד זה הוא להכנסות של עד 60% מההכנסה הממוצעת (כ74,000 שקל בשנה נכון ל2019) למי שאינו מועסק כשכיר או כעצמאי.

  • שכיר שמרוויח פחות מ60% מהשכר הממוצע, יכול להנות ממעמד זה עבור ההפרש שבין הכנסתו כשכיר ל60% מהשכר הממוצע.

  • אנשים המעוניינים במעמד זה, ידווחו על עסקאות באתר מיוחד, וימוסו מס אחיד ושטוח של 5%. הכסף ילך לבט"ל (בכל מקרה הכנסה בסדר גודל כזה תהיה פטורה ממס הכנסה ויתכן גם מע"מ)

  • דיווח במעמד זה אינו מאפשר קיזוז מס.

  • החוק יגדיר כי לא מתקיימים יחסי עובד מעביד במסגרת עיסוק דרך מעמד זה.

  • מס הכנסה יאגם את הנתונים שבידיו אודות הכנסה בצורה שתאפשר לשכירים ולעצמאים לדווח לפי שיטה זו.

90 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול