פרס בלאומילך לרגולציה ההזויה ביותר


אתם סיפרתם לנו ואנחנו הענקנו לרגולטורים את הפרסים!

מוזמנים לקרוא על הזוכים הגדולים בפרס הביורוקרטיה
ההזויה ביותר לשנת 2021.
הקובץ המלא מצורף בסוף עמוד זה. 

קטגוריית חוקים גדולים לעסקים קטנים

פרס בלאומילך בקטגוריה 'חוקים גדולים לעסקים קטנים' מוענק למשרד הבריאות. זאת על החיוב של יצרנים קטנים להתקין שירותי גברים בנפרד ושירותי נשים בנפרד - גם אם בעסק עובדים רק גברים, רק נשים או אפילו זוג נשוי.

על פי הכתוב בתקנות, בעסק המארח פחות משלושים אורחים מותר להתקין תא שירותים אחד המשותף לגברים ולנשים, אך פקידי משרד הבריאות נתלים במשפט "למעט מסעדות ובתי קפה שבהם חייבים להימצא שירותים נפרדים לגברים ולנשים" ומשום מה מחייבים כל יצרן מזון קטן בתקנות שנועדו בכלל למסעדות ובתי קפה.

הדרישות גוררות עלויות שיפוץ ונדל"ן ומכבידות במיוחד על עסקים קטנים, מה שכמובן מגולגל לצרכנים. 

קטגוריית חיות

פרס בלאומילך בקטגוריה 'חיות' מוענק לאיסור על וטרינרים להשתמש בקרמיט הצפרדע או מיקי מאוס כפרזנטורים - מחשש להתחזות. 

על פי סעיף 1, 2א בתקנות הרופאים הווטרינרים, אסור לוטרינר לפרסם את עצמו תוך "שימוש בשם, כינוי, תמונה או תצלום של בעלי חיים מפורסמים המקבלים או נחזים כמקבלים שירותיו של רופא וטרינר". קיה נתניהו? עזית הכלבה הצנחנית? מחוץ לחוק. 

בנוסף, לוטרינר אסור לפרסם את עצמו באמצעות "פרסומת שיש בה משום שבח למיומנותו, לידיעותיו, לשירותיו ולכשירותו המקצועית של רופא וטרינר". אסורה פרסומת בטלוויזיה או בקולנוע מלבד 'שקופית מלווה בקריינות'. אסור השימוש בטלמרקטינג או בדואר. אפילו סתם להציע אי אפשר, בשל האיסור על "ביקור או פניה אישית של רופא וטרינר לבעלו של בעל חיים שאינו בטיפולו, כדי לשכנעו לקבל את שירותיו". 

בפועל, אסור לוטרינר לפרסם את שירותיו ובכך התחרות מצטמצמת והמחירים עולים. 

קטגוריית קטנוניות רגולטורית

הפרס בקטגורית 'קטנוניות רגולטורית' מוענק השנה "למפרט אחיד לפריט 4.2 ג' בית אוכל - מקום הכנה או הגשה של מזון לצריכה במקום או מחוצה לו" המכיל הנחיות לגבי אינספור פריטים ונהלי עבודה ביצור המזון, למשל גובה תקרה, רוחב כיור רחיצת הכלים, והוראות מדויקות כיצד רוחצים ידיים. כן, התקנות מכילות הוראות כיצד רוחצים ידיים. 

מדובר אכן בפעולה חשובה לשמירה על היגיינה ועל בריאות הציבור, אך קשה להבין איזה טעם ראה המחוקק לנסח את פרטיה בתור תקנות מחייבות, ומה חושבים לעצמם גורמי האכיפה, שאמורים לאכוף חוק זה על כל אדם העובד בתעשיית המזון, בכל מקום בארץ, בכל פעם בה הוא שוטף את ידיו. 

קטגוריית עבודה כפולה

הפרס בקטגוריית "עבודה כפולה" מוענק לרשות הארצית לכבאות והצלה על דרישתם מבניין חדש:
1. להרכיב מערכת ספרינקלרים.
2. להסיר אותה.

3. להקים אחת חדשה לעסקים בתוך הבניין.

כל בניין משרדים חדש מחויב להקים מערכת ספרינקלרים לכיבוי אש לרמת מעטפת הבניין על מנת לקבל אישור אכלוס. לאחר קבלת האישור, נכנסים שוכרים המעוניינים להקים בבניין משרדים או עסקים אחרים. 

העסקים והמשרדים החדשים נאלצים במקרים רבים לפרק את מערכות הכיבוי שהתקין הקבלן עבור הבניין ולהקים מערכות ספרינקלרים חדשות לחלוטין לפי דרישות נפרדות למשרדים ועסקים, בהתאם לחלוקה לחדרים ולגובה התקרה אחרי התאמת הנכס לצרכיהם. 

העלות המיותרת מתגלגלת לצרכנים.

קטגוריית דת ומסורת

פרס בלאומילך בקטגורית 'דת ומסורת' מוענק ל'תקנות בריאות הציבור (מזון) (דגים טחונים, מוצריהם, עיבודם ושיווקם), תשמ"ו-1985, עליהן חתום שר הבריאות דאז, רא"ל במיל' מוטה גור. תקנות אלו קובעות במדויק ובפרטי פרטים אילו מוצרי דג טחון מותר ליצר, למכור ולהחזיק. במילים אחרות, תקן ישראלי לגפילטע-פיש!

התקנות מגדירות דרישות רבות, למשל שגפילטע תקני יוכן מסוג אחד של דג, אסור לערבב. משקל האריזה יהיה 250, 500 או 1000 גרם בלבד. משקל אחר מצריך אישור ממשלתי בכתב. מכיון שמיוצרים ונמכרים בישראל מוצרי דג טחון שאינם עומדים בתקן, נראה שהתקנות נאכפות רק כלפי יבואנים, כלומר התקן אינו מונע מכירת דגים פיראטיים במשקל בלתי חוקי אלא מונע תחרות חופשית בין יצרנים. מחקר משפחתי מעמיק מגלה שסבתא של אחד מחברי מיזם 'שולה המוקשים' נהגה להכין גפילטע-פיש פיראטי, האסור על פי החוק הישראלי. נראה אם כן, ששר הבריאות מוטה גור הצליח לשחרר את העיר העתיקה, אך לא הצליח לשחרר את סבתא ולתת לה להכין גפילטע-פיש כפי שרק היא יודעת. 

קטגוריית ידיד ה-bds
 

פרס בלאומילך בקטגוריית "ידיד ה-BDS" מוענק במשותף לרשות המיסים ולמכון התקנים, שתוך כדי מאמצים כנים להגן על הצרכנים בישראל ממוצרים פגומים ומסוכנים, ממררים את חייהם של היבואנים ומיקרים את מוצרי הצריכה שעל המדף.

 

כך למשל, בעל חנות צעצועים מחיפה הזמין מריצה המיוצרת בגרמניה, כזו שלא רק שיש לה תקן אירופאי – אלא אפשר לקנות אותה באמזון ב-220 ש"ח כולל משלוח. הוא תכנן למכור אותה במחיר זול מאמזון אבל אז גילה מה נדרש ממנו: עמלת שורה במערכת 'מסלול', מינימום שלוש שורות, עמלת בדיקת תעודה,  עמלת זיהוי ונטילה - כל זה בהנחה שהכל תקין ואין בעיות. 

 

עלות הבדיקות הנדרשות העלתה את המחיר ב-50%, כך שהוא יקר מאשר באמזון. במצב כזה, הצרכן הסופי יזמין באינטרנט ויפרנס חברה מחו"ל במקום עסק קטן מקומי.

 

בכך, הזוכים בפרס מכבידים על יבואנים קטנים, מייקרים את המחירים בישראל ומונעים הכנסות מיסים למדינה. יישר כח!

להורדת החוברת המלאה כקובץ PDF: